‹ Prev
Next ›
#84 (3 1/2" x 1/2") Advantage Rubber Bands, 1 lb. Box
25 Stock Available
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
$8.09
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #84 |
| Width | 0.5" |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Line | Advantage |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
This No. 84 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN1575191 Stock Available
-
Product Code: BSN15748340 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN1573777 Stock Available
-
Product Code: ALL2633561 Stock Available
-
Product Code: ALL2632577 Stock Available
-
Product Code: ALL2619941 Stock Available
-
Product Code: ALL250752 Stock Available
-
Product Code: ALL24335167 Stock Available
-
Product Code: ALL24195133 Stock Available
-
Product Code: ALL241856 Stock Available
-
Product Code: ALL2416592 Stock Available
-
Product Code: ALL2414529 Stock Available
-
Product Code: ALL2707525 Stock Available
-
Product Code: ALL266457 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL2464550 Stock Available
-
Product Code: ALL246256 Stock Available
-
Product Code: ALL2432527 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243057 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTTN8803 Stock Available
-
Product Code: PENBK91C14 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A25 Stock Available
-
Product Code: BSN15787PK4 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK10 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE221 Stock Available
-
Product Code: ALL3764622 Stock Available
-
Product Code: AAGK1501 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTTN8803 Stock Available
-
Product Code: PENBK91C14 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A25 Stock Available
-
Product Code: BSN15787PK4 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK10 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE221 Stock Available
-
Product Code: ALL3764622 Stock Available
-
Product Code: AAGK1501 Stock Available