‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Orange - 720 / Box
12 Stock Available
- Made with non-latex synthetic rubber.
- High rubber content.
- Bright orange color for easy identification.
- Excellent band count per pound.
- Soft stretch to prevent carpal tunnel syndrome.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
$20.52
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 720 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Length | 3.5" |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Non-latex rubber bands are made from synthetic rubber and are recommended for home, school, workplace, government and medical facilities.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL0069942 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN157412 Stock Available
-
Product Code: BSN1573780 Stock Available
-
Product Code: BSN157357 Stock Available
-
Product Code: ALL2619941 Stock Available
-
Product Code: ALL250752 Stock Available
-
Product Code: ALL24335175 Stock Available
-
Product Code: ALL24195135 Stock Available
-
Product Code: ALL241856 Stock Available
-
Product Code: ALL2416598 Stock Available
-
Product Code: ALL2414529 Stock Available
-
Product Code: ALL2707525 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL2432529 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243057 Stock Available
-
Product Code: ALL2408513 Stock Available
-
Product Code: ALL2064519 Stock Available
-
Product Code: ALL2033510 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews