‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands - Size: #33 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber, Poly - Orange - 1 Bag
3 Stock Available
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
$8.69
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL0069942 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN157412 Stock Available
-
Product Code: BSN1573779 Stock Available
-
Product Code: BSN157353 Stock Available
-
Product Code: BSN15733426 Stock Available
-
Product Code: BSN15731168 Stock Available
-
Product Code: BSN1572521 Stock Available
-
Product Code: ALL2619941 Stock Available
-
Product Code: ALL250752 Stock Available
-
Product Code: ALL24335175 Stock Available
-
Product Code: ALL24195135 Stock Available
-
Product Code: ALL241856 Stock Available
-
Product Code: ALL2416598 Stock Available
-
Product Code: ALL2414529 Stock Available
-
Product Code: ALL2707525 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL2432529 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243057 Stock Available
-
Product Code: ALL2408513 Stock Available
-
Product Code: ALL2064519 Stock Available
-
Product Code: ALL2033510 Stock Available
-
Product Code: ACC721559 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews