‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection - Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - 0.25 lb/in - Latex-free, Antimicrobial, Stretchable - Synthetic Rubber - Cyan Blue - 1 Box
52 Stock Available
- High rubber content.
- Made with non-latex synthetic rubber.
- The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria on the product that can cause early product deterioration.
- Bright blue color for easy identification.
- The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime.
- Excellent band count per pound.
- Can be sterilized using autoclave and irradiation.
$3.82
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Cyan Blue |
| Size Standard | #64 |
| Width | 0.3" |
| Product Name | Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ Office |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 3.5" |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Non-latex, antimicrobial rubber bands are made from synthetic rubber. The antimicrobial product additive inhibits the growth of fungi, molds and bacteria that can cause early product deterioration. The antimicrobial treatment permeates the rubber band, protecting it on all surfaces for its lifetime. This product does not protect users from food borne or disease causing microorganisms. Not for use on direct food contact.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN15748349 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN157412 Stock Available
-
Product Code: BSN1573779 Stock Available
-
Product Code: BSN157353 Stock Available
-
Product Code: ALL373382 Stock Available
-
Product Code: ALL3733612 Stock Available
-
Product Code: ALL3719696 Stock Available
-
Product Code: ALL2633562 Stock Available
-
Product Code: ALL2632577 Stock Available
-
Product Code: ALL2619941 Stock Available
-
Product Code: ALL24335171 Stock Available
-
Product Code: ALL24195135 Stock Available
-
Product Code: ALL241856 Stock Available
-
Product Code: ALL2416598 Stock Available
-
Product Code: ALL2414529 Stock Available
-
Product Code: ALL3764622 Stock Available
-
Product Code: ALL266457 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL2464550 Stock Available
-
Product Code: ALL246257 Stock Available
-
Product Code: ALL2432529 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243057 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews