‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands - Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
2 Stock Available
- Excellent count per pound value
- Soft but sturdy stretch
- Ideal for everyday use
- A handy home and office tool
- Reusable for a variety of purposes
- Made in USA using globally sourced materials
$9.73
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Natural Crepe |
| Size Standard | #107 |
| Width | 0.6" |
| Product Name | Sterling Rubber Band |
| Product Line | Sterling |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Kitchen ~ Home ~ Office ~ Warehouse ~ Garage |
| Country of Origin | United States |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN1575199 Stock Available
-
Product Code: BSN15748349 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN157412 Stock Available
-
Product Code: BSN1573779 Stock Available
-
Product Code: BSN157353 Stock Available
-
Product Code: BSN15733426 Stock Available
-
Product Code: BSN15729371 Stock Available
-
Product Code: BSN1572615 Stock Available
-
Product Code: ALL373382 Stock Available
-
Product Code: ALL3733612 Stock Available
-
Product Code: ALL3719696 Stock Available
-
Product Code: ALL2633562 Stock Available
-
Product Code: ALL2632577 Stock Available
-
Product Code: ALL2619941 Stock Available
-
Product Code: ALL2540526 Stock Available
-
Product Code: ALL24335171 Stock Available
-
Product Code: ALL24195135 Stock Available
-
Product Code: ALL241856 Stock Available
-
Product Code: ALL2416598 Stock Available
-
Product Code: ALL2414529 Stock Available
-
Product Code: BSN1572739 Stock Available
-
Product Code: ALL2740548 Stock Available
-
Product Code: ALL2684535 Stock Available
-
Product Code: ALL266457 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL2464550 Stock Available
-
Product Code: ALL246257 Stock Available
-
Product Code: ALL2432529 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243057 Stock Available
-
Product Code: ALL2408512 Stock Available
-
Product Code: ALL00700118 Stock Available
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews