‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber X-treme Rubber Bands - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Durable, UV Resistant, Ozone Resistant, Heavy Duty, Reusable - Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) - Lime Green - 200 / Box
52 Stock Available
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
$19.59
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Lime Green |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Length | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL0069942 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN157412 Stock Available
-
Product Code: BSN1573779 Stock Available
-
Product Code: BSN157353 Stock Available
-
Product Code: BSN15729372 Stock Available
-
Product Code: ALL373383 Stock Available
-
Product Code: ALL3733612 Stock Available
-
Product Code: ALL3719696 Stock Available
-
Product Code: ALL371763 Stock Available
-
Product Code: ALL2633562 Stock Available
-
Product Code: ALL2632577 Stock Available
-
Product Code: ALL2619941 Stock Available
-
Product Code: ALL2540526 Stock Available
-
Product Code: ALL24335175 Stock Available
-
Product Code: ALL24195135 Stock Available
-
Product Code: ALL241856 Stock Available
-
Product Code: ALL2416598 Stock Available
-
Product Code: ALL2414529 Stock Available
-
Product Code: ALL2018511 Stock Available
-
Product Code: ALL2016513 Stock Available
-
Product Code: ALL2740548 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL2432529 Stock Available
-
Product Code: ALL243156 Stock Available
-
Product Code: ALL243057 Stock Available
-
Product Code: ALL2408513 Stock Available
-
Product Code: ALL2033510 Stock Available
-
Product Code: ALL2016916 Stock Available
-
Product Code: ALL00700118 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews