‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber X-treme Rubber Bands - 7" Length x 0.1" Width - Latex-free, Durable, UV Resistant, Ozone Resistant, Heavy Duty, Reusable - Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) - Black - 200 / Box
38 Stock Available
- Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer).
- EPDM gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age.
- Ideal for a wide range of applications.
- Recommended for home, office and recreational use.
$16.59
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Black |
| Width | 0.1" |
| Product Name | X-treme Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Length | 7" |
Product Information
| Brand | HMD |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Latex-free rubber bands made from a type of synthetic rubber called EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer). This type of rubber gives the bands outstanding properties that make it resilient to UV, heat, ozone, weather and age. Each 7" x 1/8" band has built-in longevity and offers a wide range of applications for home, office and recreational use.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews