‹ Prev
Next ›
APC by Schneider Electric Back-UPS CS 500VA - Tower - 2.40 Minute Stand-by - 220 V AC Input - 230 V AC Output - Stepped Sine Wave - USB - 2 x IEC 60320 C13, 3 x IEC 60320 C13, 1 Receptacle(s) - 6 x Battery/Surge Outlet
Ships in 3-5 Business Days
Non-Returnable
- Serial connectivity - Provides management of the UPS via a serial port.
- USB connectivity - Provides management of the UPS via a USB port (not available on all models).
$180.13
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Product Series | CS |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Color | Beige |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Output power capacity | 0.5 kVA |
| Output power | 300 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency regulation | 47 - 63 Hz |
| Surge energy rating | 310 J |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Efficiency | 99% |
| Noise level | 40 dB |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Telephone |
| Power protection features | Overload |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | No |
| SmartConnect port | No |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Typical backup time at full load | 3.8 min |
| Typical backup time at half load | 13.8 min |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Beige |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Battery replacement |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Overview
This product is part of the Back-UPS range. The BK550EI features a total of 6 power outlets, 3 of which are UPS battery backup and 3 that are surge only. Its runtime at 100W is 24 minutes 20 seconds It provides data line protection with a RJ45 analog phone line for phone or fax or modem or DSL. Its dimensions are 16.5 x 9.1 x 28.4 cm and 6.32kg. The BK550EI ensures office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews