‹ Prev
Next ›
Avery® Printable Shipping Labels, 2.5" x 4" , 200 Labels (5816) - x 2 1/2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Paper - 8 / Sheet - 25 Total Sheets - 200 Total Label(s) - For Label Printer - 200 / Pack
5 Stock Available
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$16.07
Product Details
General Information
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 200 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Number of Sheets | 25 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2 1/2" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Features | Permanent Adhesive ~ Smudge-free ~ Jam-free ~ Smudge Resistant ~ Stick & Stay |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | Printable Shipping Labels, 2.5" x 4" , 200 Labels (5816) |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Overview
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews