‹ Prev
Next ›
Avery® Waterproof Labels, 2" x 4" , 500 Total (05523) - 3 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte White - Matte - Paper - 6 / Sheet - 6 Total Sheets - 3000 Total Label(s) - 500 / Carton
2 Stock Available
- Create professional-looking labels quickly.
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Easy to customize with free templates and designs.
$216.74
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 3 21/64" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 3000 |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 500 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 3000 / Carton |
| Product Name | Waterproof Labels, 2" x 4" , 500 Total (05523) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Overview
Make sure your packages get where they're supposed to go without any confusing markings showing through when you use these shipping labels. TrueBlock® Technology completely covers everything underneath. The adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package. It's easy to create custom labels with logos, barcodes and more. Just print your labels right from your own printer. It's easier than ever to get the job done right.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews