‹ Prev
Next ›
Boss Deluxe Pedestal - Full - 250 lb Load Capacity x 16" Width x 22" Depth x 28.50" Height - Wood - Cherry - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Non-Returnable
$247.22
Product Details
General Information
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Wood |
| Weight (Approximate) | 78 lb |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | China |
| Product Name | Deluxe Pedestal - Full |
| Width | 16" |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Boss |
| Type | Pedestal |
Overview
Deluxe, locking pedestal features two box drawers and a file cabinet for all of your storage needs. Thermal-fused melamine with 3mm PVC edgebanding to provide excellent durability and scratch-resistance. Sturdy, 150 lb. suspension drawers slide with ease and can withstand long-term daily use. File drawers accommodate both letter-size and legal-size filing. Side and corner interchangeable locks keep your possessions safe. This pedestal is compatible with any of the Boss series desk shells finished in cherry laminate (sold separately).
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews