‹ Prev
Next ›
Brother CK-1000 Print Head Cleaning Roll, 50mm wide - For Printer - White - 1 Each
- Works with Original
- Brother
- VC: VC-500W
- Brother
- 50mm width to clean entire print head
- Simple to use - just slot in the back of the printer
- Genuine Brother label roll that ensures high quality results
$32.72
Product Details
General Information
| Product Color | White |
| Product type | Printer cleaning cartridge |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | White |
| Tape width | 5.5 cm |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 102 g |
| Package weight | 114 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Country of origin | Philippines |
| Master (outer) cases per pallet | 147 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 4410 pc(s) |
| Pallet gross weight | 500.2 kg |
| Pallet gross height | 17.6 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Overview
This genuine Brother CK-1000 print head cleaning roll ensures your full colour labels are printed at their optimum quality. 50mm in width, it is simple to use - just slot in the back of the printer and let it take care of the cleaning automatically.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews