‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands - Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
379 Stock Available
$21.87
Product Details
General Information
| Pack Weight | 1 lb |
| Product Color | Crepe |
| Size Standard | #117B |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Length | 7" |
| Manufacturer | Business Source |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Overview
Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL0069942 Stock Available
-
Product Code: BSN1574317 Stock Available
-
Product Code: BSN157414 Stock Available
-
Product Code: BSN1573780 Stock Available
-
Product Code: BSN157359 Stock Available
-
Product Code: BSN15733460 Stock Available
-
Product Code: ALL371768 Stock Available
-
Product Code: ALL2540526 Stock Available
-
Product Code: ALL250752 Stock Available
-
Product Code: BSN1572739 Stock Available
-
Product Code: ALL2740549 Stock Available
-
Product Code: ALL2707525 Stock Available
-
Product Code: ALL261955 Stock Available
-
Product Code: ALL00700118 Stock Available
-
Product Code: ACC721559 Stock Available
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews