‹ Prev
Next ›
Business Source Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes - Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Self-sealing - White - Wove - 100 / Box
26 Stock Available
$23.35
Product Details
General Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Closure Type | Self-sealing |
| Product Color | White |
| Product Name | Self-Seal 6"x9" Catalog Envelopes |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Country of Origin | United States |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Manufacturer | Business Source |
| Features | Dust-free |
Product Information
| Brand | Business Source |
| Type | Catalog Envelopes |
Overview
Catalog envelopes feature an adhesive strip protected by a removable paper liner. Simply remove the liner and press the flap closed for a quick, clean seal upon contact without moistening. Paper liner keeps adhesive free of dust. Envelopes are made of white wove material. 28 lb.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews