‹ Prev
Next ›
Kik-Step Steel Step Stool, 2-Step, 350 lb Capacity, 16" Diameter x 14.25"h, Silvertone
3 Stock Available
- Spring-mounted casters retract when stool is stepped on.
- Steel construction with nonslip vinyl treads.
- Protective bumper around base.
- No tools required; simple snap-together assembly.
$109.28
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Product Color | Silver |
| Width | 15.6" |
| Product Name | Original All-steel Kik-Step Stool |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 15.6" |
| Features | Non-skid Base |
| Height | 14" |
| Manufacturer | Cramer, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.cramerinc.com |
Product Information
| Brand | Cramer |
| Type | Step Stools |
Overview
Spring-mounted casters retract when stool is stepped on. Steel construction with nonslip vinyl treads and protective bumper around base. Ships in two pieces and requires no tools for assembly.
Alternative Products
-
Product Code: CRA1001635 Stock Available
-
Kik-Step Original All-Steel Stool - 350 lb Load Capacity - 16" Length x 16" Width x 14" Height - RedProduct Code: CRA10014311 Stock Available
Reviews
No Reviews