‹ Prev
Next ›
Crayola Staonal Marking Crayon - 5" Length x 0.6" Diameter - Red - 8 / Box
Non-Returnable
- SAFE & NONTOXIC: Safe and nontoxic, ideal for ages 4 & up.
- STRONG & DURABLE: Crayola Crayons are double wrapped for extra strength and longevity.
- PERMANENT MARKS: Staonal crayons make permanent marks on cardboard, paper, aluminum, wood, and more!
- CRAYOLA MARKING CRAYONS: Features 12 Crayola Crayons for making permanent marks.
$3.72
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Product Color | Red |
| Product Name | No. 2 Staonal Marking Wax Crayons |
| Packaged Quantity | 8 / Box |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Features | Water Proof ~ Non-toxic |
| Length | 5" |
| Height | 5" |
| Assembly Required | No |
| Diameter | 0.5" |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Crayola |
| Type | Wax Pencils & Crayons |
Overview
Industrial grade crayons are permanent and waterproof. Excellent for marking on cardboard, paper, wood, aluminum and Plexiglas. Crayons are 5" long and 9/16" in diameter. Certified AP nontoxic.
Alternative Products
Reviews
No Reviews