‹ Prev
Next ›
Dymo D1 Flexible Nylontape 12mm - x 15/32" Width - Tape - Permanent Adhesive - Arched Rectangle - White - Nylon, Fabric - 1 Each
4 Stock Available
- Authentic DYMO D1 labels are perfect for a wide range of home and office labelling jobs
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Compatible with LabelManager LM360D, LM420P, LM500TS, LM PnP Wireless & MobileLabeler label makers; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
$24.88
Product Details
General Information
| Label Width | 15/32" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Arched Rectangle |
| Product Color | Black ~ White |
| Product Material | Nylon |
| Label colour | Black on white |
| Material | Nylon |
| Country of origin | Belgium |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | LabelManager |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 3.5 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Overview
Authentic DYMO D1 label cassettes were specifically created for your LabelManager label makers and offer the performance and variety that you need for most labelling jobs. DYMO D1 label tape adheres to most clean, flat surfaces – including plastic, paper, metal, wood and glass – and feature easy-peel backing for trouble-free application. Versatile and durable, DYMO labels take the hassle out of home and office organisation.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE145
-
Product Code: BRTTZEB31G23 Stock Available
-
Product Code: DYM184339 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEN201G29 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEMQ835G22 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE421G5 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G71 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PKG175 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews