Fellowes Corsivo Sit-Stand Workstation - 4.50" Height x 31.50" Width x 24.13" Depth - Black
- LEVEL UP YOUR WORKSTATION - Transform your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and add movement to your working day to stay active and healthy
- ADJUST WITH EASE - Easily transition from sitting to standing with gas spring height adjustment
- SPACIOUS WORK SURFACE - Two-tiered larger work surface can accommodate flexible set up options, holding two monitors or a monitor and a laptop
- CONVENIENT DEVICE CHANNEL - Keep your phone or other accessories within easy reach with the convenient device channel
- EASY SET UP – Simply attach the optional keyboard tray and you're ready to go
- FIRA ACCREDITED - Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5
- WARRANTY - The Corsivo comes with a 3-year warranty and access to top quality customer support to help with any queries you may have
Product Details
General Information
| Maximum weight capacity | 17 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 28 - 390 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Width | 800 mm |
| Depth | 612.8 mm |
| Height | 1143 mm |
| Weight | 13.4 kg |
| Warranty period | 3 year(s) |
Product Information
| Brand | Trespa |
| Type | Credenza Desk |
Overview
The Fellowes Sit Stand Workstation desk adds movement to your day to help you work and feel better - effortlessly. Too many hours sat at your desk is damaging your health which is why the Corsivo sit stand desk is essential for your workspace. Transform your sedentary desk into a dynamic sit stand workstation and add movement to your working day to stay active and healthy. Easily transition from a sitting to standing desk with gas spring height adjustment which allows you to effortlessly change your working position. The Corsivo sit stand desk offers a two-tiered large work surface which accommodates flexible set up options, holding two monitors or a monitor and a laptop. This standing desk allows you to keep your phone or other accessories within easy reach with its convenient device channel. Easy set up – simply attach the optional keyboard tray and you're ready to use your sit stand desk.