Fellowes Powershred LX85 Cross-cut Shredder
- Also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail.
- Patented SafeSense Technology stops shredding when hands touch the paper opening for superior protection.
- Elevated design that brings distinction to any environment.
- Shreds up to 20 minutes before a 30-minute cool down period is needed .
- Convenient 5-gallon pull-out waste bin.
- Shreds 12 sheets per pass into 5 /32" x 1 9/16" cross-cut particles (security level P-4).
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Product Color | Black |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 5 gal |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Product Name | LX85 Cross-cut Shredder |
| Width | 9.5" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ Junk Mail |
| Product Model | LX85 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 13.4" |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Features | SafeSense ~ Quiet Operation |
| Height | 19.5" |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Overview
The Powershred® LX85 Cross-Cut Shredder is a reliable desk side shredder for personal use. It's elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. The patented SafeSense Technology feature automatically stops the machine from shredding if hands or paws touch the paper entry, providing superior protection and peace of mind. The LX85 shreds 12 sheets per pass into 5 /32" x 1 9/16" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail. Its convenient, 5 gallon pull-out waste bin holds over 250 shredded sheets. Designed for individual use, the LX85 shreds for up to 20 minutes before a 30 minute cool down period is needed.