‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex® Glaciermat Glass Desk Pad - 20" x 36" - Rectangular - 20" Width x 36" Length x 0.20000" Depth - Clear Backing - Tempered Glass - Clear
2 Stock Available
$84.42
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Material | Tempered Glass |
| Product Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | Glaciermat Glass Desk Pad - 20" x 36" |
| Width | 20" |
| Product Line | Glaciermat |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.20000" |
| Features | Phthalate-free ~ Cadmium-free ~ Scratch Resistant ~ Stain Resistant ~ Smooth Surface |
| Manufacturer | Floortex |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Overview
Desktex Glaciermat Glass Desk Pad offers an added touch of class to desk protection. Reinforced tempered glass provides an elegant appearance plus total clarity to view photographs or documents below the pad. Durable construction will not crack or discolor. Crystal-clear desk pad protects desk from scratches and stains. Design also includes straight edges and radius corners and is complete with silicone feet for maximum stability.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DACD2037
-
Product Code: LLR3965566 Stock Available
-
Product Code: LLR3965417 Stock Available
-
Product Code: AOP412002 Stock Available
-
Product Code: LLR3965264 Stock Available
-
Product Code: LLR3965021 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M3 Stock Available
-
Product Code: AOPLT412M4 Stock Available
-
Product Code: AOP6060MS19 Stock Available
-
Product Code: AOP6060M4 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews