‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Deep Blue Print 18.5" Desk Pad Calendar
Non-Returnable
- Subtle, deep blue and gray printing is soothing and easy on the eyes.
- Full-year reference calendar aids in planning throughout the year.
- Lightly ruled daily blocks help keep notations neat.
- Made entirely of recycled materials.
$9.11
Product Details
General Information
| Date Format | Monthly |
| Color Family | Multicolor |
| Binding Type | Headband |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Sheet Color | White |
| Sheet Height | 13" |
| Sheet Width | 18 1/2" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Time Period | 12 Month |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue ~ Gray |
| Product Name | Deep Blue Print 18.5" Desk Pad Calendar |
| Product Material | Leatherette ~ Vinyl ~ Simulated Leather |
| Features | Perforated ~ Reference Calendar ~ Reinforced Corner ~ Compact |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Doolittle |
| Type | Calendar |
Overview
Subtle, deep blue and gray printing is soothing and easy on the eyes. Full-year reference calendar aids in planning throughout the year. Lightly ruled daily blocks help keep notations neat. Julian dates with days remaining. Made entirely of recycled materials.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews