‹ Prev
Next ›
Imagelast Laminating Pouches With Uv Protection, 5mil, 11 1/2 X 9, 100/pack
2 Stock Available
- Prevents fading and provides superior laminate with built-in UV protection.
- High-quality, photo safe materials provide excellent clarity and durability for your most important documents.
- Features directional arrows ensuring accurate pouch insertion and jam prevention.
- Offers Jam Free performance when used with a Fellowes laminator.
- Compatible with all thermal laminator brands.
$64.28
Product Details
General Information
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Product Color | Clear |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Sheet Size Supported | Letter - 9" Width x 11.50" Length |
| Product Name | Letter-Size Laminating Pouches |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Features | Durable ~ UV Resistant ~ Fade Resistant ~ Water Resistant ~ Jam-free ~ Photo-safe ~ Dry Erase Friendly |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Document ~ Letter |
| Country of Origin | Vietnam |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminating Pouch |
Overview
Premium ImageLast Laminating Pouches are designed with high-quality photo safe materials providing excellent clarity and durability. Featuring built in UV protection to prevent fading and unique directional arrows for accurate pouch insertion and Jam Free performance when used with a Fellowes laminator. Compatible with all thermal laminator brands. Use in the office, home office, school, or anywhere you would like to keep important papers preserved for years to come.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: FEL57376012 Stock Available
-
Product Code: FEL52454
-
Product Code: FEL52453014 Stock Available
-
Product Code: FEL52040073 Stock Available
-
Product Code: FEL52040026 Stock Available
-
Product Code: FEL520050911 Stock Available
-
Product Code: FEL5200501
-
Product Code: FEL57397012 Stock Available
-
Product Code: FEL573820113 Stock Available
-
Product Code: FEL57366012 Stock Available
-
Product Code: FEL57358014 Stock Available
-
Product Code: FEL57214012 Stock Available
Reviews
No Reviews