‹ Prev
Next ›
Officemate Low Profile Wood Letter Size Clipboard w Pen Holder - 11" x 8 1/2" Sheet Size - Wood - Brown - 6 / Pack
$19.28
Product Details
General Information
| Board Material | Wood |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 11" Width x 8 1/2" Length |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Width | 9.4" |
| Product Name | Low Profile Wood Letter Size Clipboard w Pen Holder |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Features | Low Profile Clip ~ Durable |
| Length | 13.4" |
Product Information
| Brand | Officemate |
| Type | Clipboard |
Overview
Letter-Size Wood Clipboard features a flexible pen holder to fit a range of writing instruments (none included). Lightweight, portable design is perfect for traveling or onsite needs. Low-profile clip has an extra-strong holding power. Clipboard is made from high-quality recycled/recovered hardboard for maximum durability and is smooth on both sides. Clipboard is TSCA Title VI compliant and CARB 93120.2 Phase II compliant for releasing a low amount of formaldehyde.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews