‹ Prev
Next ›
Rolling Step Stool, Curved Design, 2-Step, Retracting Casters, 350 lb Capacity, 16" Diameter x 13.5"h, Black
- Casters retract when stepped on.
- Antiskid bottom.
- Textured step surface.
- Retractable casters.
$152.95
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Product Color | Black |
| Width | 16" |
| Product Name | Mobile Two-Step Stepstool |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 13" |
| Features | Non-skid Base |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 16" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid Commercial |
| Type | Step Stools |
Overview
Casters retract when stepped on. Antiskid bottom. Textured step surface.
Alternative Products
-
Product Code: CRA1001635 Stock Available
-
Kik-Step Original All-Steel Stool - 350 lb Load Capacity - 16" Length x 16" Width x 14" Height - RedProduct Code: CRA10014311 Stock Available
Reviews
No Reviews