‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Large Recycling Wastebasket - 10.30 gal Capacity - Rectangular - Sturdy - 19.9" Height x 11" Width x 15.3" Depth - Plastic - Blue - 1 Each
25 Stock Available
$22.80
Product Details
General Information
| Capacity | 10.30 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 11" |
| Product Name | Large Recycling Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 15.3" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 19.9" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Overview
Designed to be used in systems with existing office containers and accessories, this deskside recycling container offers an easy, effective way to recycle paper. It is ideal for gathering paper for recycling. One side is marked with the chasing arrows, recycling logo. Sturdy plastic contains post-consumer recycled resin (PCR) exceeding EPA guidelines.
Also Consider
-
Product Code: RCP264307BLUCT1 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT
-
Product Code: RCP262073BLUCT
-
Product Code: RCP264307BLU4 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU4 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE35 Stock Available
-
Product Code: RCP295673BE33 Stock Available
-
Product Code: RCP295606GN1 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews