‹ Prev
Next ›
Safco Extra Deep Mobile Tub File - 300 lb Load Capacity - 4 Casters - 2" Caster Size - Steel - 13.62" Width x 24.87" Depth x 28.25" Height - Black - 1 Each
2 Stock Available
- Sturdy steel construction with a textured finish.
- Locking hinged cover keeps dust out while securing files.
- Four swivel casters (two locking) for easy mobility.
- Handy bottom storage shelf.
$278.24
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Product Name | Extra Deep Mobile Tub File |
| Width | 13.6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 24.9" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Height | 28.3" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Overview
Space-efficient extra-deep design holds more files. Sturdy steel construction with a textured finish. Locking hinged cover keeps dust out while securing files. Four swivel casters (two locking) for easy mobility. Handy bottom storage shelf.
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews