‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Legal Archboard - 2.50" Clip Capacity - 9" x 17 1/2" Sheet Size - Hardboard - Brown - 1 Each
6 Stock Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
$14.15
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 9" Width x 17 1/2" Length |
| Recycled Content | 100% |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Legal Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dual Sided |
| Length | 17" |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Overview
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
Also Consider
-
Product Code: UNV40306389 Stock Available
-
Product Code: SAU21612
-
Product Code: SAU21611
-
Product Code: SAU21610
-
Product Code: SAU21609
-
Product Code: SAU21608
-
Product Code: SAU2260112 Stock Available
-
Product Code: BSN01863105 Stock Available
-
Product Code: BSN0186034 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX8 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX2 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX17 Stock Available
-
Product Code: BSN01858214 Stock Available
-
Product Code: BSN492695 Stock Available
-
Product Code: BSN4926689 Stock Available
-
Product Code: SAU2160613 Stock Available
-
Product Code: SAU2160518 Stock Available
-
Product Code: SAU2160415 Stock Available
-
Product Code: SAU2160353 Stock Available
-
Product Code: SAU216024 Stock Available
-
Product Code: SAU0561267 Stock Available
-
Product Code: OIC8310322 Stock Available
-
Product Code: OIC830633 Stock Available
-
Product Code: NAT0154018 Stock Available
-
Product Code: BAU6163420 Stock Available
-
Product Code: BSN1651920 Stock Available
-
Product Code: BSN16506147 Stock Available
-
Product Code: BSN0138211 Stock Available
-
Product Code: NAT0154227 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews