- Deliver your presentation on a UHD 4K HDMI monitor with this USB-C video adapter
- Power your laptop with 60W Power Delivery using this multiport adapter and a USB Type-C power adapter
- Connect a USB 3.0 Type-A device, like a flash drive or a mouse, to your Windows or MacBook Pro laptop
- Carry the portable USB-C all-in-one adapter with you wherever you go
<
>
StarTech USB C Multiport Adapter with HDMI 4K & 1x USB 3.0 - PD - Mac & Windows - White USB Type C All in One Video Adapter
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Maximum Power Supply Wattage | 60 W |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Operating System Supported | Windows ~ macOS |
| Product Color | White |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Monitor/Projector/Notebook |
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Height | 0.40" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Compatibility |
MacBook or Windows laptop |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Type-C (24 pin, Gen 1, 5Gbps), 1 x USB Type-C (24 pin) USB Power Delivery Only |
| Width | 2" |
| Supported Resolutions | 4096 x 2160 ~ 3840 x 2160 |
| Product Name | Docking Station |
| Packaged Quantity | 1 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
