- Quick and driver free installation into any IDE 40 pin and 44 pin slot
- Fully compatible with Compact Flash Type I/II and IBM Micro-drive
- Allows Compact flash card to be used as bootable storage
<
>
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to CF Adapter Card - CompactFlash Type I, CompactFlash Type II, Microdrive - IDE/EIDE - Internal1 Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Form Factor | Internal |
| Host Interface | IDE/EIDE |
| Dimensions | 100x97x25mm |
| Colour | Black |
| Connection | 3.5in Drive Bay |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Slots | Compact Flash |
| Weight | 129g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Card Readers |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
