StarTech.com 4-Port USB 3.0 Hub - 4x USB-A with Individual On/Off Switches - USB - External - 4 USB Port(s) - 4 USB 3.0 Port(s) - UASP Support - Linux, PC
- 4 PORT USB A HUB: Expand the connectivity of a USB-A laptop or desktop computer by adding 4x USB-A ports with individual port switches, using this USB hub
- INDIVIDUAL PORT SWITCHES: Each USB-A port has an on/off push button (w/ LEDs) to disconnect power to devices; Save energy by turning off SSD/thumb drives, web cams, headsets, etc. when not in use
- MANAGE POWER & RESET DEVICES: Port switches enable you to direct power to selected peripherals, power on/off without physically unplugging the device which reduces wear and tear on the USB port
- COMPACT & PORTABLE: A lightweight bus powered USB 5Gbps hub with black plastic housing, 9.8" (25 cm) attached USB-A host cable and small form factor [3.3in (85mm) x 1.4in (35mm) x 0.8in (1.9cm)]
- WIDE COMPATIBILITY: USB Type-A laptop hub is OS independent & no drivers to install; supporting operating systems including Windows, macOS, Linux, Chrome OS and Android; USB 1.0/2.0/3.0 device compatible
Product Details
General Information
| Total Number of USB Ports | 4 |
| UASP Support | Yes |
| Platform Supported | Mac ~ Linux ~ PC |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB |
| Form Factor | External |
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Card reader integrated | No |
| DC-in jack | No |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Cable length | 0.25 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| UASP support | Yes |
| USB powered | Yes |
| Width | 34.9 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 19 mm |
| Weight | 43 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Mean time between failures (MTBF) | 841302 h |
| Master (outer) case width | 418 mm |
| Master (outer) case length | 473 mm |
| Master (outer) case height | 331 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Chipset | VIA/VLI - VL817 |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | USB Hubs & Adaptors |
Overview
Portable USB 3.2 Gen 1 to USB Hub | Bus-Powered | USB 3.2 Gen 1
This portable USB 5Gbps hub gives you an easy way to add four USB Type-A ports to your laptop, with individual power switches to save power. The USB port expander plugs easily into your laptop’s USB Type-A port. Plus, it’s bus-powered for easy portability.
Connect Your Current USB Devices
Use your existing USB 5Gbps devices such as flash drives, mouse, keyboard and external hard drives. The 4-port USB hub expands your computer’s USB Type-A port into four USB 5Gbps ports, and it’s backward compatible with your older USB 2.0 devices.
USB 5Gbps is also known as USB 3.2 Gen 1, and USB 3.0.
Individual On/Off Switches
Each port on the USB hub has its own power switch so you can turn off devices when they’re not in use. That means you can better manage power consumption for your USB devices, without having to physically disconnect the device or cable.
Easy Portability
With its compact, lightweight design, this hub is perfect for portable use. The versatile USB to USB hub is bus-powered, with no need for an external power adapter. You can travel lighter with fewer cables to carry with you.
Plug and Play
The 4-Port USB 5Gbps hub installs automatically when you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds.