- Ergonomic stand raises your laptop off your desk, with tilted angle for comfortable viewing
- Height adjustable with three settings, raising the legs: 7.3”, 8.3”, or 9.3” (18.5 cm, 21 cm, or 23.5 cm)
- Heavy-duty steel platform (2.5 mm thick) and aluminium legs provide a stable platform, with weight capacity of 22lb. (10 kg)
- Large platform (14.1” x 9.8” / 35.7 cm x 25 cm) supports most laptop sizes including 17”
- Raised lip (0.5” / 12.7 mm high) on front edge helps prevent your laptop from sliding off
<
>
StarTech.com Adjustable Laptop Stand - Heavy Duty - 3 Height Settings - Up to 17" Screen Support - 22.05 lb Load Capacity - 9.30" Height x 14.10" Width - Desktop, Tabletop - Steel, Aluminum - Black, Silver
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| Adjustable | Yes |
| Form | Notebook/Laptop Stand |
| Dimensions | 185x357x318mm |
| Maximum Load | 20kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | Up to 17in Notebook |
| Material | Steel |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Weight | 3.15kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
