‹ Prev
Next ›
Xstamper E-MAILED Title Stamp - Message Stamp - E-MAILED - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Blue, Red - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
1 Stock Available
$26.33
Product Details
General Information
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Length | 1.62" |
| Impression | E-MAILED |
| Impression Color | Blue ~ Red |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | E-MAILED Title Stamp |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Overview
E-MAILED Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material.
Also Consider
-
Product Code: XST182912 Stock Available
-
Product Code: XST136012 Stock Available
-
Product Code: XST135010 Stock Available
-
Product Code: XST12217 Stock Available
-
Product Code: XST121810 Stock Available
-
Product Code: XST121412 Stock Available
-
Product Code: XST11175 Stock Available
-
Product Code: XST111110 Stock Available
-
Product Code: XST10515 Stock Available
-
Product Code: XST10063 Stock Available
-
Product Code: TDT886415 Stock Available
-
Product Code: COS03560517 Stock Available
-
Product Code: COS0355849 Stock Available
-
Product Code: COS0355448 Stock Available
-
Product Code: COS0355418 Stock Available
-
Product Code: COS03553215 Stock Available
-
Product Code: COS03552511 Stock Available
-
Product Code: COS03552114 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: XST182912 Stock Available
-
Product Code: XST135010 Stock Available
-
Product Code: XST12217 Stock Available
-
Product Code: XST11175 Stock Available
-
Product Code: XST111110 Stock Available
-
Product Code: XST10515 Stock Available
-
Product Code: XST10063 Stock Available
-
Product Code: TDT886415 Stock Available
-
Product Code: COS03560517 Stock Available
-
Product Code: COS0355849 Stock Available
-
Product Code: COS0355448 Stock Available
-
Product Code: COS0355418 Stock Available
-
Product Code: COS03553215 Stock Available
-
Product Code: COS03552511 Stock Available
-
Product Code: COS03552114 Stock Available
Reviews
No Reviews