‹ Prev
Next ›
Brother TZe Flat Surface Laminated Tape - x 45/64" Width - Roll - Rectangle - White - Polyethylene Terephthalate (PET), Polyester Film - Water Resistant - Laminated - 1 Each
- 18mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
$19.99
Product Details
General Information
| Shape | Rectangle |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) ~ Polyester Film |
| Product Color | White |
| Label Width | 45/64" |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | Philippines |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.8 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 20 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 51 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Package weight | 77 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.8 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Overview
Compatible with a wide range of Brother’s P-touch printers, this genuine laminated TZe-241 labelling tape cassette is especially versatile thanks to its easy-to-read black and white colour – so it comes in useful around the home, office and in other workplaces.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTTZE441G23 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE3254 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE1211 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEB31G23 Stock Available
-
Product Code: DYMS07180404 Stock Available
-
P-touch P-touch Nonlaminated M Series Tape Cartridge - 1/2" Width - Rectangle - Gold, Black - 1 EachProduct Code: BRTM8315 Stock Available
-
Product Code: BRTM1313 Stock Available
-
Product Code: BRTTZESE4G17 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES951G3 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES941G3 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES661G1 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES651G28 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES151G13 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES141G20 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEN201G29 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEMQ835G22 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEML35G2 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEM31G1 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX651G6 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX261G21 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX251G132 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX241G7 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE751G5 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE741G15 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE541G2 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE431G22 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE344G14 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G71 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE334G15 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE242G37 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE2312PKG179 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE221G10 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE111G5 Stock Available
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews