‹ Prev
Next ›
Lorell Round Planet Table Trolley Cart - Steel - 52" Width x 32.75" Depth x 40.16" Height - Charcoal - For 16 Devices - 1 Each
$399.31
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Product Color | Charcoal |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Round Planet Table Trolley Cart |
| Width | 52" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 32.8" |
| Country of Origin | China |
| Height | 40.2" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Dollies & Skates |
Overview
Table cart stores and transports round planet tables up to 71" in diameter. Extractable vertical posts around the trolley immobilize the stacked tables. Wheels have individual brakes for sure stopping while carrying heavy loads. The sturdy steel construction features a powder-coat finish for durability. Cart holds up to 16 tables with a 48" diameter; 14 tables with a 60" diameter; or 13 tables with a 71" diameter.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: RCP265000BKCT
-
Product Code: LLR659562 Stock Available
-
Rubbermaid Commercial Brute Rim Caddy - 26.50" Width x 6.75" Depth x 32.50" Height - Yellow - 1 EachProduct Code: RCP9W8700YW2 Stock Available
-
Product Code: RCP265000BK1 Stock Available
-
Product Code: GJO115864 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews