StarTech.com 7 Port SuperSpeed USB 3.0 Hub - Desktop USB Hub with Power Adapter - Black - USB - External - 7 USB Port(s) - 7 USB 3.0 Port(s) - PC, Mac
- Seven downstream USB 3.2 Gen 1 ports accessible from one side of the hub, with support for up to 5Gbps
- Universal, multi-platform compatibility, with no additional drivers required
- Plug-and-Play and Hot-Swap compatible
- Backward compatible with USB 2.0 and 1.x devices
- Current overload detection and protection on each USB port
- USB bus powered, includes optional external power adapter for high-power USB devices
- Includes USB 3.2 Gen 1 A to B cable
Product Details
General Information
| Total Number of USB Ports | 7 |
| TAA Compliant | No |
| Platform Supported | PC ~ Mac |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB |
| Form Factor | External |
| Ports quantity | 7 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| DC-in jack | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Power supply type | DC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.3 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power plug type | Type M |
| Width | 70 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 148 g |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 556 g |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -2 - 52 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 56 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Mean time between failures (MTBF) | 43977.72 h |
| Master (outer) case width | 332 mm |
| Master (outer) case length | 432 mm |
| Master (outer) case height | 326 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | USB Hubs & Adaptors |
Overview
Add 7 external, USB 3.2 Gen 1 ports to a computer from a single USB connection
The ST7300USB3B USB 3.2 Gen 1 Hub lets you add seven external USB 3.2 Gen 1 ports to a computer from a single USB 3.2 Gen 1 host connection.
Offering data transfer rates up to 5 Gbps, the USB hub meets SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 specifications and is backward compatible with USB 2.0 and 1.x devices.
Designed for easy port access when connecting or disconnecting devices, the hub features one-sided port orientation, with current overload detection and protection across all seven ports.The hub supports Plug-and-Play and Hot-Swap technologies, letting you switch and operate your connected devices without having to power down the host computer.
The USB hub is bus powered for use in environments where a power outlet may be unavailable, but is perfect for high-power USB devices when used with the included optional power adapter.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage