StarTech.com 7 Port USB 2.0 Hub - Hub - 7 ports - Hi-Speed USB - USB - 480 MB/s - External - 7 USB Port(s) - 7 USB 2.0 Port(s) - PC, Mac
- High Speed USB 2.0 compliant, with supported data transfer rates up to 480 Mbps
- Backwards compatible with USB 1.1/1.0 devices
- Over current protection on each port
- Includes optional external power adapter
- Compact and light-weight design
- Plug and Play and Hot Swap compatible
Product Details
General Information
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Product Color | Black |
| Platform Supported | PC ~ Mac |
| Host Interface | USB |
| Form Factor | External |
| Ports quantity | 7 |
| Host interface | USB 2.0 |
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | RoHS, CE, FCC |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type H |
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 290 g |
| Package width | 87.3 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 400 g |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | USB Hubs & Adaptors |
Overview
This 7 Port USB 2.0 Hub connects to one USB 2.0 port on a Mac or PC computer, adding seven USB 2.0 ports - allowing you to maximize the number of high speed USB peripherals connected to your computer. The hub supports cascaded installation with other USB 2.0 hubs, supporting up to 127 USB 2.0 device connections - a scalable solution for connecting multiple USB devices to a single host computer. The 7 port hub includes a power adapter, but can be powered through USB bus connection to the host computer - allowing you to install the hub as needed without worrying about the availability of a power outlet. The StarTech.com Advantage Add 7 additional external USB 2.0 ports with up to 480 Mbps of data bandwidth Supports bus powered operation or an external power adapter to support high powered USB devices Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support