- Top-of-the-line battery backup and surge protection with sine-wave output.
- Ideal for SmartHomes as well as office electronics, networking devices, gaming PCs and consoles.
- Automatic Voltage Regulation (AVR).
- Active PFC compatibility.
- 1 GB network dataline surge protection.
- Hot-swappable, user-replaceable batteries.
- USB charging ports.
- Angled easy-to-read LCD display.
- Audible alarms ensure you're promptly alerted when power sources lapse.
- Transformer-block spaced outlets.
<
>
APC by Schneider Electric Back UPS PRO 1500VA Line Interactive Tower UPS
Product Details
General Information
| Product Line | Back-UPS Pro |
| Product Color | Black |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
| Form Factor | Tower |
| Height | 10.2" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Depth | 14.5" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14.50 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.10 Minute |
| Weight (Approximate) | 27.56 lb |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Width | 3.9" |
| Package Contents |
|
| Product Name | Back UPS PRO 1500VA Line Interactive Tower UPS |
Product Information
| Brand | Schneider Electric |
| Type | APC & Accessories |
Overview
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
