- Battery-supported and surge suppression-only outlets.
- USB port connects to a computer for power management and automatic file saves.
- Dataline suppression jacks.
- Power protection and battery backup for home and office computers and electronics.
- Advanced AVR corrects power sags and overvoltages.
- LEDs indicate status of line power, battery power, battery low/replace, voltage regulation and overload.
<
>
Tripp Lite series 8-Outlet UPS Power Protection System - Tower - 4 Hour Recharge - 5 Minute Stand-by - 110 V AC Input - 120 V AC Output - USB - 2 x NEMA 5-15R, 6 x NEMA 5-15R Receptacle(s)
1 Stock Available
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Product Series | VS |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Line | Omni |
| Product Color | Black |
| Product Name | 8-Outlet UPS Power Protection System |
| Package Contents |
|
| Weight (Approximate) | 32.20 lb |
| Width | 7.3" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Form Factor | Tower |
| Height | 11.8" |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Depth | 7.5" |
Product Information
| Brand | Tripp Lite |
| Type | UPS Power Supplies |
Overview
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
