- Designed for desktop use with computers, peripherals and telecom equipment.
- Offers complete protection from blackouts, brownouts and transient surges.
- Eco outlets automatically power off peripherals.
- Ultra compact UPS supports a variety of placement options for desktop or wall-mount use.
- Space-saving right angle input plug.
<
>
Tripp Lite series ECO1500LCD 1440VA Tower UPS - Tower - AVR - 7 Hour Recharge - 3 Minute Stand-by - 120 V AC Input - 110 V AC, 115 V AC, 120 V AC Output - Single Phase - 10 x NEMA 5-15R Receptacle(s) - 5 x Battery/Surge Outlet
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Output Voltage | 120 V AC ~ 110 V AC ~ 115 V AC |
| Number of Battery & Surge Outlets | 5 |
| Product Series | ECO |
| Width | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 26.44 lb |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Product Name | ECO1500LCD 1440VA Tower UPS |
| Product Model | ECO1500LCD |
| Package Contents |
|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Depth | 16.1" |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Height | 11" |
| Form Factor | Tower |
| Limited Warranty | 3 Year |
Product Information
| Brand | Tripp Lite |
| Type | UPS Power Supplies |
Overview
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
