‹ Prev
Next ›
Ergodyne 8220Z Type R Class 2 Standard Mesh Vest - 4-Xtra Large/5-Xtra Large - Zipper Closure - Mesh Fabric, Polyester Mesh - Lime - Pocket, Mic Tab, Reflective - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- Tape Specs: (1) 360?, (2) Vertical
- 2" Level 2 ANSI Certified Tape (3M Scotchlite)
- Pockets: One inside
$10.99
Product Details
General Information
| Size Standard | 4-Xtra Large/5-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Name | 8220Z Type R Class 2 Standard Mesh Vest |
| Product Material | Mesh Fabric ~ Polyester Mesh |
| Product Model | 8220Z |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Product Type | Safety Vest |
| Closure | Zipper |
| Country of Origin | Indonesia |
| Length | 10.3" |
| Height | 15.3" |
| Features | Pocket ~ Mic Tab ~ Reflective |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Overview
Made of ANSI-compliant, polyester mesh (3.3 oz),the 8220Z Hi-Vis Mesh Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the zipper closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab.
Also Consider
Alternative Products
Reviews
No Reviews