Ergodyne 8246Z Two-Tone Mesh Vest Type R, Class 2
- HIGH VISIBILITY - ANSI/ISEA 107, Type R Class 2 compliant
- TWO-TONE REFLECTIVE + PIPING - 2" reflective tape on 3.5" contrasting mesh plus reflective piping for enhanced low-light visibility
- LIGHTWEIGHT BREATHABILITY - 3.3oz polyester mesh
- EASY ON & OFF - Zipper closure
- POCKETS - 2 interior, 4 exterior for maximum storage
- ID BADGE HOLDER - For easy access and identification
- DUAL MIC TABS - For convenient radio access
- DUAL SIZING - To fit a range of body sizes
- MACHINE WASHABLE
Product Details
General Information
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Orange |
| Product Model | 8246Z |
| Product Name | 8246Z Two-Tone Mesh Vest Type R, Class 2 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Product Type | Safety Vest |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Features | Machine Washable ~ Mic Tab ~ Reflective Strip ~ Breathable ~ Lightweight ~ Badge Holder ~ Reflective Piping ~ Two-tone ~ High Visibility ~ Interior Pocket |
| Height | 15.3" |
| Length | 10.3" |
| Country of Origin | China |
| Closure | Zipper |
| Application/Usage | Baggage Handling |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Overview
8246Z Two-Tone High-Visibility Safety Vest is Type R, Class 2 compliant and meets ANSI/ISEA 107-2020 visibility requirements. 2" reflective tape on 3-1/2" contrasting mesh and reflective piping enhance visibility in low-light conditions. Lightweight, polyester mesh (3.3 oz.) features a zipper closure for easy on/off access. Two interior and four exterior pockets maximize storage to keep essential items within reach. ID badge holder is clear for effortless readability and access. Dual mic tabs let you conveniently use your radio. Machine-washable safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel including road construction, baggage handling and municipalities. Dual sizes allow a looser fit to wear over sweatshirts or jackets.
Also Consider
-
Product Code: EGO21469
-
Product Code: EGO21467
-
Product Code: EGO21465
-
Product Code: EGO21463
-
Product Code: EGO2130516 Stock Available
-
Product Code: EGO212973 Stock Available
-
Product Code: EGO212957 Stock Available
-
Product Code: EGO210673 Stock Available
-
Product Code: EGO209672 Stock Available
-
Product Code: EGO2096518 Stock Available
-
Product Code: EGO2004073 Stock Available
-
Product Code: EGO210733 Stock Available
-
Product Code: EGO209731 Stock Available