Ergodyne 8249Z Type R Class 2 Economy Surveyors Vest
- Pockets: Two inside, two outside
- ANSI-certified poly solid front (3.6 oz.)/mesh back (3.3 oz.)
- Pockets: One inside
Product Details
General Information
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Name | 8249Z Type R Class 2 Economy Surveyors Vest |
| Product Model | 8249Z |
| Product Material | Polyester ~ Polyester Mesh |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Product Type | Safety Vest |
| Features | Pocket ~ Mic Tab ~ Reflective ~ High Visibility ~ Breathable ~ Lightweight ~ Chest Pocket |
| Length | 10.3" |
| Height | 15.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Closure | Zipper |
| Application/Usage | Construction ~ Baggage Handling |
| Country of Origin | Indonesia |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Overview
Hi-Vis Surveyors Vest is a Type R, Class 2 economy vest with a polyester solid front (3.6 oz) and breathable, polyester mesh back (3.3 oz). It meets ANSI/ISEA 107-2020 visibility requirements. 2" reflective tape delivers enhanced, low-light visibility. With two interior and two exterior pockets, this vest provides ample storage for pens, notebooks, tablets and more. Store your phone in the vest's handy, designated phone pocket. Single mic tab allows convenient radio access. Zipper closure provides quick on/off movements. Vest comes in dual sizing to accommodate different fits and bulky clothing. Reflective safety vest is ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including road construction, baggage handling and municipalities.
Also Consider
-
Product Code: EGO21489
-
Product Code: EGO21485
-
Product Code: EGO21483
-
Product Code: EGO21469
-
Product Code: EGO21467
-
Product Code: EGO21465
-
Product Code: EGO21463
-
Product Code: EGO21487
-
Product Code: EGO2130516 Stock Available
-
Product Code: EGO212973 Stock Available
-
Product Code: EGO212957 Stock Available
-
Product Code: EGO210673 Stock Available
-
Product Code: EGO209672 Stock Available
-
Product Code: EGO2096518 Stock Available
-
Product Code: EGO2004073 Stock Available
-
Product Code: EGO210733 Stock Available
-
Product Code: EGO209731 Stock Available