‹ Prev
Next ›
Fellowes High-Capacity Rolling File Cart - 4 Casters - Metal, Steel - 24" Width x 14" Depth x 20.50" Height - Black - 1 Each
- Designed for various sized hanging folders.
- Rolls under desk or credenza for storage.
- Wire and metal tube construction.
- Bottom storage shelf.
$100.34
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal ~ Steel |
| Product Name | High-Capacity Rolling File Cart |
| Weight (Approximate) | 12.19 lb |
| Width | 24" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Height | 20.5" |
| Depth | 14" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Carts |
Overview
High-capacity file cart with adjustable divider system accommodates both letter-size and legal-size hanging folders at the same time. Bottom shelf offers extra storage. Four twin-wheel casters (two locking) allow the file cart to roll under your desk or credenza when not in use. Sturdy steel design assembles without tools.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: VRTVF530002 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK201 Stock Available
-
Product Code: LLR4565115 Stock Available
-
Product Code: LLR6017726 Stock Available
-
Product Code: LLR6017537 Stock Available
-
Product Code: LLR456507 Stock Available
-
Product Code: AVT340753 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews