‹ Prev
Next ›
Safco Mobile Blueprint Plan Center - 4 Casters - 2" Caster Size - Steel - x 43.8" Width x 20.5" Depth x 51" Height - Tropic Sand - 1 Each
- Supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately).
- Clamps simply drop in and lift out as needed.
- Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps.
- Four 2" casters, two locking.
- Heavy-gauge steel construction.
$1,123.00
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Casters | 4 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Tropic Sand |
| Product Name | Mobile Blueprint Plan Center |
| Width | 43.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 51" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Overview
Keep files accessible in this easy rolling, high-capacity storage. Large, heavy-gauge steel rack supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately). Easy to set up, clamps simply drop in and lift out as needed. Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps to meet your filing needs. Four 2" ball-bearing casters (two locking) glide smoothly.
Also Consider
-
Product Code: VRTVF530021 Stock Available
-
Product Code: VRTVF530002 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK201 Stock Available
-
Product Code: AVT557582 Stock Available
-
Product Code: LLR6017726 Stock Available
-
Product Code: LLR456507 Stock Available
-
Product Code: AVT340753 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews