‹ Prev
Next ›
Lorell Mobile File Cart - 4 Casters - Steel - 12.88" Width x 25.75" Depth x 20.50" Height - Black - 1 Each
15 Stock Available
$32.99
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Mobile File Cart |
| Width | 12.9" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.8" |
| Height | 20.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Carts |
Overview
Wire file cart offers one tier of mobile filing and a storage shelf to organize projects anywhere in your office. Letter-size folders can be placed in two rows for front-to-back filing or one lengthwise row on the file frame. The bottom shelf can be used for storage or transporting essential project supplies. File frame accommodates both letter-size and legal-size hanging file folders. Wire cart is made of sturdy steel construction with a scratch-resistant, powder-coat finish. Two of the four swivel casters lock so you can secure the cart by your desk or file cabinet with no concern of it rolling away.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: VRTVF530021 Stock Available
-
Product Code: VRTVF530002 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK201 Stock Available
-
Product Code: AVT557582 Stock Available
-
Product Code: LLR6017726 Stock Available
-
Product Code: LLR456507 Stock Available
-
Product Code: AVT340753 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews