StarTech.com 1 ft USB to Serial Adapter Cable w/ COM Retention - 1 x DB-9 RS-232 Serial - Male - 1 x USB 2.0 Type A - Female - Black - 1 Each - TAA Compliant
- USB to Straight-Through RS232 Serial Adapter
- COM Port assignments maintained across reboot
- Supports data transfer rates of up to 920kpbs
- Powered by an available USB port - no external power adapter required
- Provides dual buffers for upstream and downstream data transfer
- Supports remote wake up and power management control
- Supports automatic handshake mode
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 97 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Products per master (outer) case | 75 pc(s) |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 385 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Cable length | 0.3 m |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Overview
Add an RS-232 serial port to your laptop or desktop computer through USB; features COM port retention
The ICUSB232PRO 1 ft USB to RS232 Serial DB9 Adapter Cable with COM Retention offers a professional grade solution for connecting legacy or industrial RS232 serial devices to a laptop or desktop computer through USB - eliminating the expense of upgrading serial peripherals for compatibility.
A time-saving and convenient USB/Serial solution, the adapter retains assigned serial COM port values in nonvolatile memory, allowing the same values to automatically be assigned to the adapter serial port if disconnected and reconnected, or disconnected from one USB port and installed in another.
A versatile connectivity solution that bridges legacy serial peripheral devices with newer USB-capable computers, the USB to Serial adapter offers broad operating system compatibility including Windows , Linux and Mac OS, for easy integration into mixed environments.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage