StarTech.com Serial/USB Data Transfer Cable - 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male - 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male - Black - 1 Each
- USB-C TO SERIAL ADAPTER CABLE: Interface with Serial RS-232 (DB9) equipment using this USB Type-C Serial adapter converter cable w/ COM port retention; Male DB9 connector features screw-lock nuts; Cable length of 16"" [40 cm]
- TECH SPECS: 921.6 Kbps baud
- 512 byte FIFO
- Data bits of 5/6/7/8 and stop bits 1/1.5/2
- Parity Modes of None, Xon/Xoff, RTS/CTS, DTR/DSR
- Flow control options Odd/Even/Mark/Space/None
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 54 g |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Weight | 36 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Overview
Add a serial port with this USB C to serial with COM port retention
This USB-Câ„¢ to serial adapter lets you connect your USB-C devices to your legacy serial equipment. It converts a USB-C port on your laptop or computer into an RS232 DB9 serial port with COM port retention. This gives you a cost-saving and convenient way to connect to serial devices such as point-of-sale terminals, serial modems, industrial equipment, and a wide variety of other RS232 peripherals.
Connect with ease
The RS232 adapter cable is compatible with Windows , macOS and Linux operating systems, which makes it easy to integrate into mixed environments.
Built-in convenience
A time-saving and convenient USB/serial solution, the adapter retains assigned serial COM port values in nonvolatile memory, allowing the same values to automatically be re-assigned to the adapter serial port if disconnected and reconnected, or disconnected from one USB port and installed in another.
The USB-C serial cable also supports advanced features like remote wake-up and power management control.
The ICUSB232PROC is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage