‹ Prev
Next ›
StarTech.com 4 Port USB A Female Slot Plate Adapter - USB panel - 4 pin USB Type A (F) - 4 x 4-pin USB 2.0 Type A - Female - 2 x 10-pin IDC USB Header - Female - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
- 4x USB-A female ports
- 2x IDC 10-pin Female connectors
- Supports 4 or 5 pin motherboard connections
- Separate cables supports 2 rows of 4/5
$10.71
Product Details
General Information
| Cable length | 0.286 m |
| Certification | CE, UL, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 60% |
| Weight | 68 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 73 g |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | External Computer Cables |
Overview
Add four USB 2.0 Ports to the back of your computer
The USBPLATE4 4 port USB 2.0 slot plate adapter converts the USB pins on your motherboard into four USB-A female ports, enabling you to add USB connections to the back of your PC.
Backed by Lifetime Warranty, the USBPLATE4 is designed and constructed for maximum durability, to ensure dependable performance.
Please Note: Check your motherboard’s manual for the USB pinout diagram. The USBPLATE wiring scheme is: Red=Power, Green=Signal, White=Signal, Black=Ground
The StarTech.com Advantage
- Supports 4 or 5 pin motherboard connections
- Guaranteed reliability
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews