‹ Prev
Next ›
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female Slot Plate Adapter - 2 x 9-pin USB 3.0 Type A - Female - 1 x 20-pin IDC - Female - Blue - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Non-Returnable
$19.86
Product Details
General Information
| Product Color | Blue |
| Host interface | IDC |
| Output interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Internal | Yes |
| Product colour | Blue, Stainless steel |
| Maximum cable length | 0.5 m |
| Certification | CE, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Depth | 500 mm |
| Weight | 72 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 77 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Material | PVC |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Components & Accessories/Cable |
Overview
The USB3SPLATE 2-Port USB 3.0 A Slot Plate converts the USB pins on the USB 3.0 motherboard header to 2 standard USB 3.0 A-type ports. The plate can be mounted on the rear panel of a computer case, adding two USB 3.0 A female ports for simple connection to USB peripheral devices. The USB 3.0 standard supports transfer rates of up to 5Gbps, and provides connectivity and support for older USB 2.0 (480Mbps) and 1.1 (12Mbps) devices. The StarTech.com Advantage Adds two USB 3.0 ports for faster transfer rates with USB 3.0 devices, while still supporting USB 2.0 and USB 1.1 devices Easy to use and install Backed by StarTech.com lifetime warranty
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews