StarTech.com 1 Port FTDI USB to Serial RS232 Adapter Cable with Isolation - 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male - 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male - Black - 1 Each - TAA Compliant
- MULTI-USE FUNCTIONALITY: This versatile USB to serial RS232 adapter is perfect for a range of applications, from digital signage to connecting point-of-sale systems and barcode scanners
- CUSTOMIZABLE SOLUTION: This USB serial hub features an FTDI chipset, making it highly customizable and compatible, and the ideal solution for any setup; Integrated 2500Vrms Optical Isolation Circuits
- COMPACT DESIGN: Designed with a small form factor, this serial RS232 converter is USB powered and requires no bulky power adapters or an outlet
- EASY INSTALLATION: This serial adapter ensures easy installation and operation with COM port retention that provides robust serial connectivity for legacy devices
- TECH SPECS: 8.3 feet (2.4 meters); FTDI FT232RL Chipset; Max Baud Rate: 921.6 Kbps; 256 Bytes FIFO; None/Odd/Even/Mark/Space Parity Modes; 7 or 8 Data Bits; 1 or 2 Stop bits; 500W Bi-directional circuits Surge Protection; TAA Compliant
Product Details
General Information
| Product Color | Black |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable length | 2.5 m |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| USB required | Yes |
| Chipset | FTDI - FT232RL |
| Data bits | 7, 8 |
| Stop bits | 1, 2 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| Isolation | 2500 kV |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Compatible operating systems | Windows CE (4.2, 5.0, 6.0), XP Embedded, 98SE, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11 Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019 macOS 10.6 to 10.15, 11.0, 12.0, 13.0 Linux Kernel 3.0.x+ |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Relative humidity | 5 - 95% |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | CE, FCC, Microsoft WHQL |
| Width | 40 mm |
| Depth | 2400 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 86 g |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 222 g |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 336 mm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Gross weight (imperial) | 0.2 kg (0.44 lbs) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Networking/Network Adapters/US |
Overview
Add an RS232 serial port with circuit isolation to your laptop or desktop computer, through USB
The ICUSB2321FIS 1-Port FTDI USB to Serial RS232 Adapter Cable with Optical Isolation converts an available USB 1.1 or 2.0 port into an RS232 DB9 port that can be used to connect, monitor and control your serial devices.
The USB to serial adapter features integrated optical isolation circuits and surge protection to protect your critical, sensitive control equipment against electrical damage, making it a viable solution for costly industrial serial devices.
The versatile FTDI chipset also supports COM retention, additional customization/features, and compatibility not offered by most other solutions. Broad operating system compatibility including Windows , Windows CE, Mac OS and Linux, makes this product easy to integrate into mixed environments.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage